XS
SM
MD
LG
XL
Czapki nagłówek

Wolfschanze
- las, beton i miny

Zajrzyj!
Zajrzyj!

Pierwsza w Polsce i na świecie monografia, która ujawniła złożoną strukturę oraz wykraczającą poza rok 1945 historię najbardziej dziś znanego polowego stanowiska dowodzenia najwyższych władz wojskowych i cywilnych III Rzeszy, opatrzonego kryptonimem „Wolfsschanze” („Wolfschanze”) – „Wilczy Szaniec” („Szaniec Wilka”).

Czytelnik znajdzie w treści książki mnóstwo ważnych detalicznych informacji. Uzupełnieniem tekstu jest ponad pół tysiąca ilustracji, przede wszystkim wiele archiwalnych fotografii, w tym niektóre opublikowane po raz pierwszy. Liczne rysunki pokazują odtworzony wygląd najważniejszych budowli obronnych i nieobronnych wybudowanych pod Kętrzynem w latach 1941-1944.

Po raz pierwszy pokazane zostały prawdziwe sylwetki schronów dla Keitla, Göringa i Hitlera. Ponadto zobaczyć można jak wyglądały pomocnicze obiekty, bez których polowe stanowisko dowodzenia nie mogło działać, i jak zmieniały się one w ciągu zaledwie kilku lat pod wpływem rosnącego zagrożenia bombardowaniem, atakiem jednostek powietrznodesantowych, przeniknięciem dywersantów itp. Oprócz portu lotniczego, pokazano m.in. stanowiska artylerii przeciwlotniczej, pozycję do walki radioelektronicznej oraz wygląd fortyfikacji mających powstrzymać szturm Armii Czerwonej na przedpolach stanowisk dowodzenia Hitlera i rozmieszczonych w pobliżu niego stanowisk dla innych czołowych przywódców III Rzeszy.

Nie pominięto wątku słynnego zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku, który przedstawiono w świetle niemieckich dokumentów. Także omówiona została m.in. kwestia pełnej wiedzy wywiadów koalicji antyhitlerowskiej o istnieniu „Wolfschanze” już od roku 1942.

Naświetlone zostały dotychczas zupełnie nieznane losy „Szańca Wilka” w polskich rękach. Szczegółowo opisano żmudną wieloletnią likwidację największego niemieckiego pola minowego założonego podczas II wojny światowej, którym otoczony był obiekt gierłoski. Książka ujawniła zapomnianą wolę polskiego społeczeństwa wyrażoną w roku 1946, uznania wojennej kwatery Hitlera za zabytek, czyli wzięcia jej pod opiekę i pozostawienia potomnym w stanie w jakim była gdy opuścili ją Niemcy i Rosjanie. Wbrew tej woli, społeczeństwu obiektu nie udostępniono, a instytucja państwa zajęła się jego likwidacją, co niestety tak naprawdę trwa do dzisiaj.

Pierwszy raz zostały sporządzone i pokazane szczegółowe plany głównego obiektu w lesie gierłoskim oraz plany innych obiektów obsługi, ochrony i obrony „Wolfschanze”. Są one podstawą do orientacji w terenie przy zwiedzaniu tych miejsc. Na wycieczkach w okolice Kętrzyna książka stanowi niezbędny rekwizyt każdego pragnącego dowiedzieć się jak ponad pół wieku wstecz wyglądało i działało centrum dowodzenia ekspansją III Rzeszy na świat – trzeba ją przeczytać przed wyjazdem i mieć przy sobie będąc już na miejscu!

Bogusław Perzyk
Wolfschanze – las, beton i miny


Warszawa 2014 ISBN 978-83-907405-4-6
format B5, oprawa miękka klejona, papier kredowany, 232 strony + 3 rozkładówki, ciężar 0,51 kg
341 fotografii (w tym 182 archiwalne), 32 grafiki archiwalne, 150 rysunków
podpisy do ilustracji też w językach angielskim i niemieckim

Cena 1 egz. wraz z kosztem wysyłki pocztowej listem zwykłym na teren kraju
37,00- zł. Wpłata na konto:

MBP – Bogusław Perzyk 84 1320 1537 2972 7737 2000 0002

Wysyłka w terminie do 4 dni od daty wpływu przelewu bankowego – na podany adres wpłacającego, jeśli brak innej dyspozycji w tytule przelewu. W razie wątpliwości kontakt e-mail lub telefoniczny.